Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı Nedir ?

Omurga (vertebra), toplam 33 adet omur denilen kemiklerin üst üste dizilmesinden oluşmuştur. Bu omurların 7 tanesi boyun kısmında bulunur. Bu omur kemiklerinin arasında disk denilen yapılar ve her iki omuru birbirine bağlayan iki küçük eklem bulunmaktadır. Diskin etrafında bir zar bulunur ve ortasında da jeletine benzer bir madde vardır. Vertebranın ortasında, kafatasından kuyruk sokumuna doğru uzanan ve omurilik kanalı adı verilen bir kanal bulunur. Bu kanalın içinde omurilik bulunmaktadır.

Omurların arasında bulunan diskin görevi, omurlar üzerine binen yükü eşit olarak dağıtarak amortisör görevi yapmaktır. Boyun omurlarının arasında bulunan disk ve eklemlerin bir diğer görevi de, boynun her yöne hareket hareket etmesini sağlamaktır.

Yaşlanma ya da  zorlanma gibi çeşitli nedenlerle omurların arasında bulunan  diskin dış tabakasında bozulmalar başlayıp yırtılmalar görülebilir. Yırtılma olduğunda, diskin iç yapısı yırtıktan dışarı çıkarak, omurilik ve kollara giden sinirlere bası yapar. Bu duruma boyun fıtığı denir. Kollara giden sinirlerin bası altında kalması nedeniyle, hastada omuz ve kollarda ağrı, kollarda ve ellerde uyuşma karıncalanma, kuvvet kaybı meydana gelebilir.

Her boyun fıtığına mutlaka ameliyat gerekli olmayabilir. Kısa süreli dinlenme periyodu, ağrı kesici verilmesi, boyunluk kullanılarak boyun hareketlerinin sınırlanması bazen ağrının azalmasına neden olabilir. Şikayetleri hafif olan bu hastalara, fizik tedavi ve rehabilitasyon veya algoloji tedavisi (ağrı bilimi) de faydalı olabilir. Ancak kollarda kuvvet kaybı ve ciddi omurilik basısı olan hastalara, kuvvet kaybı ve omurilik basısı olmadığı halde, fizik tedavi ve algoloji tedavilerinin başarılı olmadığı hastalara ameliyat önerilmektedir.

Bel fıtığı tanı ve tedavisi ile beyin-omurilik-sinir cerrahisi, algoloji (ağrı bilimi) ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon (fizik tedavi) bölümleri ilgilenmektedir. Boyun fıtığı ameliyatı, beyin omurilik ve sinir cerrahisi uzmanlarınca yapılmaktadır. Aşağıdaki listede boyun fıtığı konusunda deneyimli olan doktorlar bulunmaktadır.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Boyun Fıtığı ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım