Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Mitral Kapak Darlığı

Mitral Kapak Darlığı Nedir ?

Mitral kapak, kalbin sol tarafında bulunan üst ve alt odacıkları yani sol atriyum ile sol ventrikülü birbirinden ayırır. Normalde sol atriyum kasıldığında, mitral kapak açılarak kanın sol atriyumdan sol ventriküle geçişine izin verir ve sonra tekrar kapanarak kanın geri kaçmasını önler.Mitral darlığında, mitral kapak yeterince açılamaz ve kapaktan geçerken kan akışı zorlanır. Mitral kapak darlığın başlıca nedeni, çocuklukta geçirilen romatizmal ateş hastalığıdır. Diğer nedenler arsında  doğuştan olan kalp hastalıkları ve kalp tümörü sayılabilir. Ciddi darlık durumlarında kalp yetmezliği, kalp büyümesi ve atriyal fibrilasyon meydana gelebilir.

Tipik Belirtiler; göğüs ağrısı, öksürük, solunum güçlüğü, yorgunluk, bronşit gibi sık solunum yolu enfeksiyonu geçirme, artmış kalp hızı, çarpıntı, ayaklarda şişlik ve sırt üstü yatmakla artan nefes darlığıdır (ortopne).

Mitral kapak darlığı tanı ve tedavisi ile kardiyoloji (kalp hastalıkları), kalp cerrahisi, çocuk kardiyolojisi ve çocuk kalp ve damar cerrahisi uzmanları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Mitral Kapak Darlığı ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım