Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri Nedir ?

Akciğer hücrelerinde anormal ve kontrol edilemeyen hücre çoğalmasıdır. Akciğerdeki bir kanser hastalığı, ya akciğerin kendisinden kaynaklanmış bir kanserdir ya da başka bir organda meydana gelen bir kanserin akciğere sıçraması (metastaz) sonucu oluşmuştur. Genellikle 40-70 yaş arasındaki kişilerde görülür. En sık nedeni sigara kullanımıdır. Bayanlarda da sigara içme oranı arttığından her iki cinste görülme sıklığı birbirine yakındır. Kanser hücreleri akciğer dokusunu yok eder ve çevre organlara zarar verir. Başlıca iki çeşit akciğer kanseri vardır; bunlar küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseridir.
Hastalığın erken dönemlerinde hiç bir belirti olmayabilir. Başlıca belirtiler; inatçı öksürük, kanlı öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, iştahsızlık, açıklanamayan kilo kaybı ve yorgunlukdur.
Akciğer kanserinin tanı ve tedavisi ile ilgilenen bölümler; göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, tıbbi (medikal) onkoloji ve radyasyon onkolojisidir (ışın tedavisi, radyasyon tedavisi). Aşağıdaki listede akciğer kanseri konusunda deneyimli doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Akciğer Kanseri ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım