Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Vertebra (Omurga) Tümörü

Vertebra (Omurga) Tümörü Nedir ?

Omurga ya da vertebra tümörleri, omurgayı oluşturan kemiklerden ya da omuriliği oluşturan sinir veya diğer yumuşak dokulardan kaynaklanan tümörlerdir. Bu tümörler ya omurga veya omurilikteki hücrelerden (primer omurga tümörleri), ya da  vücudun başka bir yerinde bulunan  meme, prostat ve akciğer gibi organlarda gelişen  tümörlerin omurgaya sıçraması (metastatik omurga tümörleri)  ile oluşurlar.

Omurga ve omurilik tümörlerinin belirtileri, tümörün omurga ya da omurilikteki yerleşim yerine göre değişir. En sık görülen şikayet , geceleri daha fazla olan ve genellikle istirahatle geçmeyen bir sırt ağrısıdır. Tümör boyun bölgesindeki omurga tümörlerinde hem kollarda hem de bacaklarda güçsüzlük ve  uyuşma görülebilir. Sırt ve bel bölgesindeki tümörlerde ise sadece bacaklarda güçsüzlük, uyuşma ve yürüyememe gibi belirtiler görülebilir. Yine tümörün yerine göre idrar ya da dışkı kaçırma, iktidarsızlık ve duyu kaybı (hissizlik) da meydana gelebilir.

Omurga tümörleri ile onkolojik ortopedi ve omurga cerrahisi konusunda uzman ortopedi doktorları ve beyin-omurilik-sinir cerrahisi doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Vertebra (Omurga) Tümörü ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım