Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kifoz (Kamburluk)

Kifoz (Kamburluk) Nedir ?

Vücut iskeletinin orta direğini omurga (vertebra) oluşturur. Vertebra, omur denilen 33 tane kemiğin üst üste dizilmesinden oluşur. Omurganın, boyun, göğüs, bel, sakrum (leğen kemiğinin arka tarafı) ve koksiks (kuyruk sokumu) gibi bölümleri vardır. Omurga, arkadan bakıldığında düz olarak görünür, ancak yandan bakıldığında ise omurganın düz olmadığı ve bazı eğriliklerin olduğu anlaşılır. Bu eğrilikler normaldir. 
Kifoz ya da diğer adıyla kamburluk, omurganın  göğüs bölümünün arkadan öne doğru eğilmesi, sırtın dışa doğru çıkıntı yapması halidir.  Kifoz, erkeklerde daha sık görülen bir durumdur. Kifozun estetik bir sorun olması ve çocuğun kendine olan güvenini azaltmasının yanında, daha önemlisi, bu durum omurlar arasındaki yastıkçıklara ve eklemlere sürekli olarak fazla yük binmesine neden olur. Böylece  bu yapılar erken yıpranır ve bunun sonucunda şiddetli sırt ve bel ağrıları ortaya çıkar. Kamburluk belli bir dereceyi aşmışsa  (70 derece) cerrahi tedaviler uygulanır.
Kamburluk ameliyatı, vertebra (omurga) cerrahisi konusunda uzmanlaşmış ortopedi ve travmatoloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede kamburluk ameliyatı yapan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

İzmir Web Tasarım