Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Aşırı Aktif Mesane

Aşırı Aktif Mesane Nedir ?

İdrar torbası (mesane),  böbreklerden gelen idrarı depolayan, kasdan yapılmış bir torba şeklindedir. İçinde biriken idrar belli bir miktara ulaştığında, kişi işeme ihtiyacı duyar. Aşırı aktif mesane, idrar kesesinin idrar ile dolması sırasında, idrar kesesini oluşturan kaslarda ani olarak ortaya çıkan kontrolsüz kasılmalardır. Kişi aniden ve şiddetli bir şekilde idrar yapma ihtiyacı duyar. Hastalarda acil idrar yapma hissi ve sık idrara çıkma şikayeti vardır. Bu şikayetler ile birlikte idrar kaçırma da olabilir. Hastaların büyük çoğunluğunda, bu durumun nedeni bilinmemektedir. Hastaların bir kısmında diyabet (şeker hastalığı), parkinson,demans ve multipl skleroz (MS) gibi hastalıklar görülür. Bayanlarda, erkeklerde ve çocuklarda da görülebilir.

Aşırı aktif mesanenin  tanısı, hastanın şikayetleri dinlenerek ve bazı sorgulama formların değerlendirimesi ve ürodinami (mesane testi) ile konur.

Aşırı aktif mesanenin tanı ve tedavisi, kadın ürolojisi, nöroüroloji veya çocuk ürolojisi konusunda uzman olan üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu hastalık konusunda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Aşırı Aktif Mesane ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım