Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Akciğer Sönmesi (Pnömotoraks)

Akciğer Sönmesi (Pnömotoraks) Nedir ?

Akciğerler göğüs boşluğunun sağ ve sol tarafında yer alır. Akciğerler akciğer zarı ya da plevra adı verilen ince bir zar ile örtülüdür. Bu zar iki tabakadan meydana gelir. İçteki tabaka akciğerlerin yüzeyini, dıştaki tabaka ise göğüs duvarının iç yüzeyini örter. Bu iki zar tabakası arasında normalde hava bulunmaz ve bu alanda negatif yani emici bir basınç bulunur.

Akciğerler tıpkı bir balon gibi nefes alınca şişer ve nefes verince de söner. Plevra boşluğundaki bu negatif basınç sayesinde akciğerler tamamen çökmemekte ve şişkin kalmaktadır. Nefes alma sırasında göğüs boşluğu daha fazla genişlemekte ve akciğerler içerisine hava girmektedir. Nefes verme ile alınan bu hava dışarı atılmaktadır. Ancak nefes verme ile akciğerlerde normalde belirli bir miktar hava daima kalmakta, yani akciğer tamamen sönmemektedir.

Göğüs duvarı yaralanmalarında dışarıdan ya da bazı akciğer hastalıklarında akciğer dokusunun yırtılması durumunda akciğer içerisinden plevra boşluğuna hava girer. Bu durum plevra boşluğundaki negatif basıncı, nötr ya da pozitif basınç haline getirir. Akciğerleri açık tutan negatif basıncın ortadan kalkması ve ayrıca plevra boşluğunda oluşan pozitif (sıkıştırıcı) basıncın akciğerler üzerine bası yapması nedeniyle akciğerler aynı bir balon gibi söner. Bu duruma pnömotoraks adı verilir.

Ciddi pnömotorakslarda, plevra boşluğunda biriken hava büyük kan damarlarına bası yapabilir ve kalbe geri dönen kan miktarını azaltabilir. Buna tansiyon pnömotoraks denir. Bu durum eğer tedavi edilmezse ölüme neden olabilir. Pnömotoraks travma (yaralanma), kendiliğinden ya da amfizem gibi akciğer hastalığı olan bir kişinin öksürmesi sonucu meydana gelebilir.

Pnömotoraks tedavisi göğüs cerrahisi doktorları tarafından yapılır. Aşağıda bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz. 

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Akciğer Sönmesi (Pnömotoraks) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım