Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Adrenal Bez (Böbrek Üstü Bezi) Hastalıkları

Adrenal Bez (Böbrek Üstü Bezi) Hastalıkları Nedir ?

Böbrek üstü bezleri, adrenal bez ya da sürrenal bez olarak da bilinir. Böbrek üstü bezleri toplam iki adet olup, her biri bir böbreğin üzerinde bulunmaktadır.

Nörmalde böbreküstü bezleri yaklaşık 4-5 gr ağırlığında, 5x3x1 cm boyutlarındadır.  Böbreküstü bezi korteks (kabuk kısmı) ve medulla (iç kısım) olmak üzere iki kısımdan oluşur. Korteks kısmı yağ dokusundan zengindir ve sarı renkte görülür. Korteks kısmı bezin ağırlığının % 80-90’ını oluşturur.

Böbrek üstü bezinin kabuk tabakası dıştan içe doğru üç tabakadan oluşur. En üst tabaka olan glomerulosa tabakasında aldosteron hormonu üretilir. Orta tabaka olan fasikulato tabakasında kortizol üretilir. En iç tabaka olan retikülaris tabakasında ise androjen hormonlar üretilir.

Medulla tabakası ise bezin ağırlığının % 10-20’sini oluşturur. Bu tabakada ise adrenalin ve noradrenalin hormonları üretilir.

Böbrek üstü bezinde üretilen adrenalin, noradrenalin, kortizol ve aldesteron gibi hormonlar, vücutta hayati olaylarda rol oynarlar. Kortizol, vücutta kan basıncının düzenlenmesi,  normal kalp fonksiyonu, şeker, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında  önemli fonksiyonları olan bir hormondur.  Aldesteron ise normal kan basıncının sağlanması, su ve tuz seviyelerinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Böbrek üstü bezinin başlıca hastalıkları; feokromositoma,  Cushing sendromu, adrenal bezin hormon salgılayan ya da salgılamayan tümörleri ve Conn sendromu  olarak da bilinen primer hiperaldosteronizmdir.

Böbrek üstü bezi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, çocuk endokrinolojisi, genel cerrahi ve üroloji bölümleri ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Adrenal Bez (Böbrek Üstü Bezi) Hastalıkları ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım