Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği Nedir ?

Rahimin içini döşeyen tabakaya endometriyum denir. Bu tabaka ortalama her 28 günde bir kendisini yenilemek için dökülür ve aybaşı (adet, menstrüasyon) kanaması şeklinde dışarıya atılır. Bu durum puperte döneminden başlayıp menopoza kadar (adetten kesilme) devam eder. Ancak gebelik dönemi (hamilelik) süresince bu durum geçici olarak olmaz. Kanama 4-7 gün boyunca devam eder. Bu döneme aybaşı kanması (adet kanaması ya da mens) denir. Adet kanaması, yumurtlama dönemindeki, yani menopoza girmemiş (adetten kesilmemiş) ve hamile olmayan bayanlarda görülür.
Adet döneminde, adet görmeye başladıktan sonraki ilk birkaç yıl sık sık düzensizlikler görülebilir. Bir süre sonra, adet görmeyi sağlayan hormonların dengelenmesi sonucu adet dönemleri düzene girer. Yaşlanmayla birlikte, adet kanamalarının sona ermesinin yakınlaştığı perimenopoz ve menopoz dönemleri öncesinde de adet düzensizlikleri görülebilir. Hamile olmayan ya da emzirmeyen ve menopoza girmemiş olan bayanlarda, eğer 90 günden daha uzun bir süredir adet kanamasının olmaması anormal olarak kabul edilmektedir. 
Genellikle adet kanamsı 4 ile 7 gün sürer ve bu kanamalar her 28 günde bir yaşanır. Ancak, her 21 günde bir den, her 35 günde bire kadar olan adet döngüsü normal olarak kabul edilmektedir. 
Adet kanamasının 21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla olması,  arka arkaya üç veya daha fazla adet kanamasının olmaması, adet kanamasının miktarının normalden çok az ya da çok fazla olması, kanamanın süresinin 7 günden daha uzun olması, adet döneminde kanamayla birlikte ağrı, kramp veya kusma görülmesi, adet aralarında fazla miktarda kanama olması, cinsel iİlişki sonrası vajinadan kangelmesi  ve menopoz sonrası meydana gelen kanamalar adet düzensizliği olarak kabul edilir.
Adet düzensizlikleri ile kadın hastalıkları ve doğum bölümü ilgilenir. Aşağıda bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Adet Düzensizliği ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım