Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Abdominal Aort Anevrizması (Karın Ana Damarı Balonlaşması)

Abdominal Aort Anevrizması (Karın Ana Damarı Balonlaşması) Nedir ?

Anevrizma, kan damarının duvarında meydane gelen anormal bir genişleme durumudur. Damarın duvarından dışarıya doğru bir baloncuk da oluşabilir. Anevrizmalar hem atar damarlarda (arterlerde) hem de venlerde  yani toplar damarlarda meydana gelebilir. Abdominal aort karnın ortasından geçen büyük bir damardır. Bu damarda meydane gelen anevrizmaya abdominal aort anevrizması (karın anadamarı balonlaşması) adı verilir.

Anevrizma nedenleri arasında, damar duvarındaki yaralanma, damar hastalıkları ya da doğuştan olan bazı damar bozuklukları bulunmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı damar duvarında meydana gelen zayıflık, damar duvarının buradan dışa doğru balonlaşmasına neden olur. Damar duvarında oluşan anevrizma, damar içindeki yüksek kan basıncının etkisiyle giderek büyümeye başlar ve sonunda patlayarak damar duvarı yırtılabilir. 

Anevrizma, çevresindeki organ ya da dokulara bası yapacak kadar şişip büyümedikce ya da patlayıp yırtılmadığı sürece, genelde herhangi bir belirti vermez. Belirtiler anevrizmanın büyüklüğüne ve  bulunduğu yere göre değişir. 

Anevrizmaların tanısında kullanılan tetkikler arasında; ekokardiyografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) ve anjiyografi bulunmaktadır. Anevrizmanın tedavisi; anevrizmanın büyüklüğüne ve bulunduğu yere bağlıdır. Genellikle anevrizmalar ameliyat ile tedavi edilir. Anevrizma tedavisi kalp damar cerrahisi doktorlarının ilgi alanına girer.

Aşağıdaki liste size, anevrizma cerrahisi konusunda deneyimli bir doktor bulmanız konusunda yardımcı olabilir.


Hastalık Belirtileri

Karın ağrısı

Karında çarpıntı hissi

Bulantı

Kusma


Tanı Yönetemleri

Ultrasonogrofi

Bİlgisayarlı Tomografi

Manyatik Rezönans 


Tedavi

Anevrizma Eksizyonu


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Abdominal Aort Anevrizması (Karın Ana Damarı Balonlaşması) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım