Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Tansiyon Yüksekliği (Hipertansiyon)

Tansiyon Yüksekliği (Hipertansiyon) Nedir ?

Yüksek kan basıncı ya da hipertansiyon, atardamar içindeki (arter) kan basıncının 140/90 mm Hg’dan yüksek olması durumdur. Yüksek kan basıncı, kalbin kanı damarlara doğru pompalaması işine karşı bir direnç oluşturur ve bu durum kalbin zorlanıp daha güçlü bir şekilde kasılmasını gerektirir. 
Yüksek kan basıncının altında yatan bir neden yoksa bu duruma primer hipertansiyon denir. Eğer böbrek, kalp, endokrin sistemden(hormon) kaynaklanan bir nedenden dolayı tansiyon yükseliyor ise   bu duruma sekonder hipertansiyon denir. Hipertansiyon bazı durumlara yol açabilir. Miyokard enfarktüsü (kalp krizi), kalp yetmezliği, perifer arter hastalığı, damar genişlemeleri ve kronik böbrek yetmezliği bunlar arasındadır. 
Hipertansiyona neden olan risk faktörleri arasında yaş, ırk,  çok tuz kullanmak, obezite, diyabet, stres ve endişe, aşırı alkol tüketimi ve sigara içmek yer alır.     
Hipertansiyon toplumda çok yaygındır, ancak nadiren belirtiye yol açar ve sıklıkla hastanın diğer nedenlerle muayenesi sırasında tanısı konur.
Hipertansiyon tedavinde yaşam tarzı değişikliği ve ilaç kullanımı yeralmaktadır. Tuz tüketimini azaltma, normal vücut ağırlığına ulaşma, düzenli egzersiz yapma, alkol tüketimini azaltma, sigarayı bırakma ve meyve ve sebzeden zengin diyet uygulama gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Yüksek kan basıncı için verilen ilaçlar arasında idrar söktürücüler (diüretikler), beta-blokörler ve ACE inhibitörleri yer alır.
Hipertansiyon tedavisi ile kardiyoloji uzmanı ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Tansiyon Yüksekliği (Hipertansiyon) ’’ Uzmanları

İzmir Web Tasarım