Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

İktidarsızlık (Erektil Disfonksiyon, Empotans, Sertleşme Sorunu)

İktidarsızlık (Erektil Disfonksiyon, Empotans, Sertleşme Sorunu) Nedir ?

Peniste cinsel ilişki için yeterli sertliğin oluşmaması ya da sertliğin sürdürülememesi haline iktidarsızlık (erektil disfonksiyon veya empotans) denir.  İktidarsızlık olarak kabul edilebilmesi için bu şikayetlerin en az 6 ay sürmesi gerekmektedir.

Penis içinde, iki adet, içi sümgerimsi bir dokudan oluşan, silindir şeklinde yapılar bulunur. Cinsel istek ve uyarı olduğunda, bu yapıların içine kan hücum eder. Daha sonra kapakçıklar kapanarak, içeri giren kanın geri çıkmasına engel olur ve kan bu boşluklarda bir süre kalır. Böylece penis şişer ve uzar, ereksiyon (sertleşme) meydana gelir. Boşalma oduktan sonra ise, kapakçıklar gevşer, açılır ve boşluklarda tutulan kan tekrar dolaşıma karışır.

İktidarsızlık nedenleri arasında, psikolojik hastalıklar, yoğun stres, kalp hastalığı, diyabet, geçirilmiş pelvik cerrahi, obezite (şişmanlık), tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), bazı sinir sistemi hastalıkları, hormonal dengesizlik, tütün (sigara) kullanımı, alkolizm ve bazı ilaçların ilaç yan etkisi bulunmaktadır. Yaşam şeklindeki değişiklikler, ağız yoluyla kullanılan ya da penis içine uygulanan bazı ilaçlara rağmen düzelmeyen durumlarda, en son çare olarak penis protezi (mutluluk çubuğu) takılır. 

Erektil disfonksiyonun (iktidarsızlık) tanı ve tedavisi, özellikle androloji ile ilgilenen üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’İktidarsızlık (Erektil Disfonksiyon, Empotans, Sertleşme Sorunu) ’’ Uzmanları

İzmir Web Tasarım