Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Gastroözefagiyal Reflü (Mide Reflüsü, Reflü)

Gastroözefagiyal Reflü (Mide Reflüsü, Reflü) Nedir ?

Gıdaların mideden yemek borusuna (özafagu) geriye kaçmasına gastroözefageal reflü, mide reflüsü ya da reflü hastalığı denir. Bu durum mide yanmasına neden olur. Mide içerisinde bulunan ve gıdaların sindiriminde görev alan sindirim sıvısının, reflü nedeniyle yemek borusunu (özefagus) döşeyen örtüyü (mukoza) tahriş etmesi sonucu, bir süre sonra yemek borusu alt ucunda daralma meydana gelebilir. Yine mide asidinin yemek borusunun alt ucunu tahriş etmesi sonucu, buradaki hücrelerde bazı değişiklikler meydana gelir. Bu duruma Barret özefagusu adı verilir. Barret özafagusu daha sonra kansere dönüşebilir. Kişi uyuduğunda ya da yatttığında reflü belirtileri şiddetlenir. Alkol kullanma, obezite, sigara içme, gebelik, diyabet ve skleroderma reflü gelişme riskini arttırmaktadır.
  
Mide reflüsünün başlıca belirtileri boğazda ve göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, mide yanması, ağıza ya da boğaza yenilen yiyeceklerin geri gelmesi, bulantı, öksürük, seste kabalaşma, ağız ya da kokusudur. 
Mide reflüsünün tanı ve tedavisi gastroenteroloji, çocuk gastroenterolojisi, gastrointesitinal sistem cerrahisi ile ilgilenen genel cerrahi doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Gastroözefagiyal Reflü (Mide Reflüsü, Reflü) ’’ Uzmanları

İzmir Web Tasarım