Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Bacak Ağrısı

Bacak Ağrısı Nedir ?

Bacak hareket etmemizi ve yürümemizi sağlayan önemli bir organdır. Bacak ağrısı bacakta duyulan ağrıdır. Bacak ağrısının bir çok nedeni bulunmaktadır.  Bacak ağrısı yapan nedenler,  damar , sinir, kas , kiriş (tendon), eklem ve kemiklerden kaynaklanabilir. Bacak kaslarındaki zorlanma, kırık, yumuşak doku zedelenmeleri, bel fıtığı, siyatalji, varis ve damar tıkanıklığı bacak ağrısının başlıca görülen nedenleridir.

Toplardamar tıkanıklığında etkilenen bacakta şiddetli bir ağrı ve şişlik,  atardamar tıkanıklığında ise etkilenen bacakta ağrı, soğukluk,  solukluk ve daha sonraki  dönemde morarma görülür. Yürüme ile  bacak ağrısında artma görülür.

Toplardamarların yetmezliği olan varis hastalığında ise bacakta ağrı, varisli damarların belirgin hale gelmesi ve renk değişiklikleri görülür.

Lenf damarlarının tıkanması ya da yetmezliği durumunda lenfödem adı verilen hastalık meydana gelir. Lenf ödem tek bacakta ya da her iki bacakta olabilir. Bacakta şişlik ve özellikle yürüken ağrı ortaya çıkar.

Bel fıtığı, bel bölgesindeki bir tümörün  sinire baskı yapması ya da omurilik kanalındaki daralma bacakta ağrıya neden olabilir. Bel fıtığına bağlı olan bacak ağrısı genellikle oturmakla ya da ağır yük kaldrımakla artar. Kanal daralmasına bağlı gelişen bacak ağrısı ise yürümekle ortaya çıkar ve ağrı ile birlikte uyuşma , karıncalanma gibi şikayetler de olabilir.

Siyatik sinirin ya da diğer bazı sinirlerin kalça, kasık, diz ve ayak çevresinde sıkışması  bacak ağrısına neden olabilir.

Nöropati ya da sinir iltihaplanması özellikle şeker hastalarında görülen bir durumdur. Bacaklarda ağrı, yanma, karıncalanma gibi şikayetlere neden olur.

Huzursuz bacak sendromunda ise daha çok geceleri yatınca kişiyi rahatsız eden ve bacağını hareket ettirince ya da yataktan kalkıp yürüyünce azalan bir bacak ağrısı vardır.

Eklem sorunlarına bağlı bacak ağrıları oluşabilir. Bel eklemlerinden kaynaklanan ağrılar genellikle kalça bölgesinde hissedilir.  Kalça ekleminden kaynaklanan sorunlarda oluşan ağrı kasık ve uyluğun ön yüzünde hissedilir ve yürürken artış gösterir. Diz ekleminden kaynaklanan ağrılar ise daha çok diz çevresinde hissedilir ve yürümekle, ayakta durmakla artar.

Kemik tümörleri, kemiğin beslenmesinin bozukluğu ve kemik enfeksiyonları gibi kemikten kaynaklanan nedenler de bacak ağrısı yapabilir.  

Ayrıca kas ve kiriş zedelenmeleri, kas krampları, kas gerilme ve kopmaları  gibi sebepler bacakta  ağrıya neden olur.

Bacak ağrısı ile ortopedi ve travmatoloji, beyin-omurilik-sinir cerrahisi, algoloji ya da fiziksel tıp ve reahabilitasyon bölümleri ilgilenir.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Bacak Ağrısı ’’ Uzmanları

İzmir Web Tasarım