Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Astım (Astım Bronşit)

Astım (Astım Bronşit) Nedir ?

Astım kronik bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalıkta bronş ve bronşiyol denilen ve aldığımız havayı akciğerlere taşıyan boru şeklindeki hava yolları iltihaplanır ve daralır. Bunun sonucunda nefes alma güçlüğü ortaya çıkar. Belirtiler arasında hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve nefes almada güçlük vardır. Astım hastalığının bu belirtilerinin şiddetlenmesi ve alevlenmesi astım atağı (astım nöbeti) olarak adlandırılır. Bu nöbetler sırasında hava yolları iyice daralır ve kişi yeterince oksijen almaz. Hatta hastalar bu ciddi astım atakları sebebiyle ölebilir.

Alerjik (dış etkenlerden kaynaklanan) ve alerjik olmayan (iç etkenlerden kaynaklanan) olmak üzer iki tip astım vardır.  Alerjik astım; tıpkı diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi (alerjik rinit, alerjik konjonktivit),  hava yoluyla alınan polen, ev tozu akarı, küf ve evcil hayvan tüyü gibi allerjenlerden kaynaklanır.  Alerjik olmayan astım ise endişe, stres, egzersiz, soğuk ya da kuru hava ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır.

Astım nöbetleri genelde geçicidir ve iki tip ilaç ile tedavi edilir. Bunlar; belirtileri durdurmak ve gidermek için hızlı ve rahatlatıcı ilaçlar ve belirtilerin oluşmasını önlemek için uzun süre etkili ilaçlardır. Alerjik astımın tedavisinde alerji aşıları (immünoterapi) da etkili olabilmektedir. Bu işlem için öncelikle hangi alerjenin sorumlu olduğunu bulmak amacıyla alerji testinden geçilir ve alerji aşıları, astım nöbetine yol açan alerjen maddenin dozunun zaman içerisinde giderek arttırılarak vücuda verilmesi ile uzun bir süre boyunca uygulanır. Burada amaç, vücudun alerjen maddeye olan toleransını arttırarak, belirtilerin hafiflemesini sağlamaktır. 
Astım hastalığının tanı te tedavisi, göğüs hastalıları ve çocuk göğüs hastalıkları doktorları tarafından yapılmaktadır. Bu doktorlar eğer ihtiyaç duyarlarsa, hastayı bir immünoloji ve alerji doktoruna yönlendirebilir.


Hangi Bölüm Bakar?

İlgili Bağlantılar

‘’Astım (Astım Bronşit) ’’ Uzmanları

İzmir Web Tasarım