Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Uyku Apnesi (Uykuda Nefesin Durması)

Uyku Apnesi (Uykuda Nefesin Durması) Nedir ?

Uyku sırasında kişinin nefesinin durması (en az 20 saniye süreyle) demek olan  uyku apnesi, uyku düzeninin ve kalitesinin bozulmasına neden olan önemli bir hastalıktır. Uyku apnesi diyebilmek için, 1 saatlik kesintisiz  uykuda en az 5 defa nefesin durması gerekir. Uyku sırasında meydana gelen bu solunum durmaları nedeniyle, kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar. Kandaki oksijen miktarının düşmesi, tansiyon yükselmesi (hipertansiyon), felç (inme) ve kalp yetmezliğine yol açabilir.

Uyku apnesi merkezi (santral) uyku apnesi ya da tıkayıcı (obstrüktif) uyku apnesi olmak üzere iki tiptir. Santral uyku apnesi, beyinde sonlunum merkezini etkileyen tümör veya felç gibi durumlardan kaynaklanır. Obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi ise gece uyku sırasında solunum yollarında  tıkanmaya neden olan bademcik büyümesi veya obezite (şişmanlık) gibi nedenlerden kaynaklanır. 

Uyku apnesinin başlıca belirtileri; baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, depresyon (uhsal çökkünlük), yorgunluk, dikkat dağınıklığı, reflü, terleme, geceleri sık aralıklarla idrar çıkma, sabahları ağız kuruluğu, horlama, aşırı gündüz uykusu, yüksek sesle horlama, uykuda  nefes almama (apne), sabahları dinlenmemiş (yorgun) olarak uyanma, uygunsuz zamanlarda uykuya dalma, sabah baş ağrıları, kilo alma, hafıza kaybı, değerlendirme gücünde zayıflama, kişilik değişikleri ve uyuşukluk halidir.
Uyku apnesi tanı ve tedavisi, kulak-burun-boğaz hastalıkları, nöroloji (beyin ve sinir hastalıkları) ve göğüs hastalıkları bölümü doktorları tarafından yapılır. Aşağıdaki listede bu konu ile ilgilenen doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Uyku Apnesi (Uykuda Nefesin Durması) ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar