Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Spina Bifida (Ayrık Omurga, Açık Omurga, Nöral Tüp Defekti)

Spina Bifida (Ayrık Omurga, Açık Omurga, Nöral Tüp Defekti) Nedir ?

Spina bifida, nöral tüp defekti,  ayrık omurga ya da açık omurga adıyla da bilinir. Omurga ya da vertebra, 33 adet omur kemiğinin üstüste gelmesiyle oluşmuştur ve omurganın ortasında, içinde beyinin bir uzantısı olan omuriliğin bulunduğu omurilik kanalı bulunur. Omuriliğin dışında da onu saran bir zar (omurilik zarı) vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı, bu kanalın bir bölümünün tam olarak kapanamaması ve açık kalması durumuna spina bifida (nöral tüp defekti,  ayrık omurga, açık omurga) adı verilir. Spina bifidanın birkaç çeşidi vardır. Omurgayı oluşturan kemiklerin bir veya bir kaçında kapanma meydana gelmemiştir, ancak omurilik ve sinirler normaldir. Kapanmayan omurların üzerinde sadece cilt vardır ve cilt üzerinde de anormal bir tüylenme bulunur. Bu duruma spina bifida occulta (gizli spina bifida) denir. Eğer kapanmayan omurlardan dışarıya doğru omurilik zarı fıtıklaşırsa bu duruma da meningosel denir. Bu zarın içinde beyin omurilik sıvısı da bulunur. Eğer bu fıtıklaşan omurilik zarlarının içinde omuriliğin kendisi de bulunursa, bu duruma da meningomiyolosel denir. 
Tipik belirtiler; bebeğin sırtında açıklık, omurga açıklığı, belde açıklık, kas güçsüzlüğü, kas gücü kaybı, felç, kas tutulması, kas kasılması, körlük, öğrenme güçlüğü ve nöbettir. 
Spina bifida tanı ve tedavisi ile beyin-omurilik-sinir cerrahisi, omurga (vertebra) cerrahisi konusunda uzman ortopedi ve travmatoloji ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon (fizik tedavi) doktorları ilgilenir.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Spina Bifida (Ayrık Omurga, Açık Omurga, Nöral Tüp Defekti) ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar