Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Yumurtalık (Over) Kanseri

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedir ?

Yumurtalık ya da over kanseri, yumurtalıklardaki (over) hücrelerin anormal ve durdurulamayan çoğalması sonucu gelişen bir kanser türüdür. Karın şişliği ve karın ağrısınına neden olur ve bu belirtiler yanlışlıkla sindirim sistemi şikayetleri olarak düşünülebilir ve bu durum, hastalığın tanısını geciktirebilir. Gerek tanıdaki bu gecikme, gerekse kanserin hızlı büyüme özelliği nedeniyle, tanı konulduğunda, hastalık genellikle ileri evrede olur. Her yaşta görülebilmesine rağmen daha çok 50 yaş ve üzerinde daha sık görülür. Birçok yumurtalık kanseri çeşidi vardır ve bu kanserin yaşam süresi genellikle kısadır.

Tipik belirtiler; karın alt bölümünde (leğen boşluğu, pelvis) ağırlık hissi, alt karın bölgesinde rahatsızlık hissi, vajinal kanama, kilo alma ya da verme, anormal adet düzeni, zamanla kötüleşen ve açıklanamayan bir sırt ağrısı, karında büyüme (artmış karın çevresi) ve değişik sindirim sistemi şikayetleridir.

Yumurtalık (over) kanseri tanı ve tedavisi, Jinekolojik onkoloji konusunda uzmanlaşmış kadın hastalıkları ve doğum doktorları tarafından yapılmaktadır. Hastalığın tedavisinde kadın hastalıkları ve doğum doktorları, gerektiğinde tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi doktorları ile birlikte çalışırlar. Aşağıdaki listede, yumurtalık kanseri konusunda deneyimli doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Yumurtalık (Over) Kanseri ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar