Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kronik Böbrek Yetmezliği (Kronik Böbrek Hastalığı)

Kronik Böbrek Yetmezliği (Kronik Böbrek Hastalığı) Nedir ?

Kronik böbrek yetmezliği (KBY), çeşitli nedenlerden dolayı zamanla böbrek bozulmasıdır. Böbreklerin temel görevi, vücudumuzdaki metabolizma olayları sonucu meydana gelen zaralı toksinleri ve atık ürünleri idrar yoluyla vücuttan dışarı atmak, mineraller (elektrolitler) ve proteinler gibi faydalı yapıları tutarak idrara karşmasını  önlemek ve vücuttaki fazla suyu atmaktır. 
Kronik böbrek hastalığının en sık nedenleri (vakaların yaklaşık %75’i) şeker hastalığı (diyabet), yüksek kan basıncı (hipertansiyon)  ve glomerulonefrittir.  Bu yüzden kronik böbrek yetmezliğnin tanısı sıklıkla bu hastalıklara sahip olan insanların rutin taramaları yapılırken konur. Kronik böbrek yetmezliğnin diğer nedenleri arasında, böbrek damar hastalıkları, idrar yollarının tıkanması (böbrek taşı, prostat büyümei veya kanseri)  ve filim çekilirken kullanılan ilaçlar veya ağrı kesiciler gibi bazı ilaçların yan etkileri yer almaktadır. 
Kronik böbrek hastalığı tedavisinin ana amacı; böbrek fonksiyon bozukluğunun altında yatan diyabet, yüksek kan basıncı gibi asıl  nedeni tedavi ederek, böbrek bozulmasını yavaşlatmaktır. Bu iş için çeşitli ilaçlar verilebilir. İleri evredeki böbrak yetmezliğinde dializ tedavisi düşünülebilir. En son evre olarak bilinen son dönem böbrek yetmezliğinde dializ ya da böbrek nakli uygulanır.
Kronik böbrek yetmezliği ile nefroloji  bölümü ilgilenir. Bu konuda uzman doktorlara da  nefrolog denir. Böbrek nakli gerekirse, bu işlemi organ nakli ile uğraşan genel cerrahi ya da üroloji uzmanları yapar. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Kronik Böbrek Yetmezliği (Kronik Böbrek Hastalığı) ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar