Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Siyatik Hastalığı (Siyatalji, Siyatik Ağrısı)

Siyatik Hastalığı (Siyatalji, Siyatik Ağrısı) Nedir ?

Siyatik bir sinir adıdır ve bu sinir bel omurlarının alt kısmından çıkan 3. ve 4. sinir köklerinin birleşmesi  ile oluşur. Kalçanın arka bölümünde, leğen kemiğinin içindeki delikten geçerek bacak arka yüzü boyunca aşağıya doğru dize kadar ilerler. Burada sinir çatallanır ve diz altındaki baldır denilen bölüme yayılır. Siyatik ağrısı, bu sinirin geçtiği bölgelerde hissedilen ağrıya denir. Siyatik ağrısının en önemli nedeni, beldeki sinir köklerini sıkıştıran bel fıtığıdır. Ayrıca omur kaymaları, disk kaymaları, omurga kanal daralmaları, tümörler, kistler ve iltihaplar da siyatik siniri sıkıştırarak ağrıya neden olabilir. Kişi düz bir şekilde yatarken ayağını, dizini bükmeden kaldırdığında ağrı duyuyorsa ve bu ayak yukarı doğru kaldırıldıkça artıyorsa bu genellikle siyatik ağrısıdır.

Tipik belirtiler; bacakta kramplar ve sertleşmeler, kalçada uyuşmalar, belden topuğa doğru yayılan ağrı, kalça ve baldırlarda ağrı, otururken, ayaktayken ve yürürken bacağın üst kısmında duyulan sürekli ağrı, aynı işi uzun süre yapınca ortaya çıkan ve tüm bacak boyunca duyulan ağrı, sırtta künt bir ağrı ve yanma hissi, bacakta uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlüktür.

Siyatik hastalığı ile beyin-omurilik-sinir cerrahisi, ortopedi ve travmatoloji, algoloji (ağrı bilimi) ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon (fizik tedavi) bölümleri ilgilenir.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Siyatik Hastalığı (Siyatalji, Siyatik Ağrısı) ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar