Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Fobi (Anlamsız Korku)

Fobi (Anlamsız Korku) Nedir ?

 

Fobi, bir durum, bir olay, bir aktivite ya da bir objeye karşı duyulan ve  kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen, anlamsız bir korkudur. Kişi bu korku yaratan obje, nesne, durum ya da aktivite ile karşılaştığında anksiyete belirtileri ortaya çıkar. 
Değişik fobi çeşitleri vardır. Evden çıkma korkusu ya da açık alandan korkma agorafobi olarak bilinir. Sosyal fobi ise; bir toplantı ya da bir kalabalık önünde konuşma yapmak, başkalarının önünde yemek yemek, statü olarak kendisinden yüksekte olan kişilerle veya  karşı cinsle konuşmak, tanımadığı kişilerin gözlerinin içerisine bakmak, sokakta bir kişiye adres sormak, başlamış olan bir toplantıda sonradan içeri girmek gibi konularda aşırı derecede heyecan, korku  ve kaygı yaşamaktır.
Özgül fobi ise kedi, köpek, gökgürültüsü, tünel, uçak ve asansöre binmek gibi belirli nesneler veya durumlardan anormal derecede duyulan korkudur. 
Fobinin başlıca belirtileri; çarpıntı, titreme, terleme, kaslarda gerginlik, yüz kızarması, ağız kuruluğu, yutkunma güçlüğü, mide bulantısı, bilinç kaybı, göğüste sıkıntı hissi, sıcak yada soğuk basması ve başta ağırlık hissidir.
Fobi tanı ve tedavisi ile ruh sağlığı ve hastalıkları (psikiyatri) doktorları ve psikologlar ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Fobi (Anlamsız Korku) ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar