Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Lupus (Sistemik Lupus Eritematozus, SLE)

Lupus (Sistemik Lupus Eritematozus, SLE) Nedir ?

Sistemik lupus eritematozus (SLE) ya da lupus, bağışıklık sisteminindeki bir bozukluktan dolayı (otoimmun hastalık) cilt, eklem, böbrek, kalp zarı (perikard), akciğer zarı (plevra) gibi çeşitli organlarda meydana gelen iltihaba bağlı, çok çeşitli belirti ve seyirle kendini gösteren bir hastalıktır.
Hastalığın belirtileri, tutulan organlara ve hastalığın şiddetine göre değişir. Lupus hastalığı tamamen iyileştirilemeyen, zaman zaman alevlenen ve sönen, alevlendiği dönemlerde bir takım ilaçlarla şikayetlerin hafifletilmesi gereken kronik (müzbin) bir hastalıktır. 

Belirtiler çok çeşitlidir ve tutulan organa göre değişir. Başlıca belirtiler; ateş, yorgunluk, genel bir huzursuzluk, cilt döküntüsü ( yüzde ‘kelebek’ şeklinde), güneş ışığına hassasiyet, eklem ağrısı ve şişliği, şişmiş lenf bezesi, kas ağrıları, bulantı, nefes almakla oluşan göğüs ağrısı ve nöbettir.

Sistemik lupus eritematozus tanı ve tedavisi, romatoloji, çocuk romatolojisi ve iç hastalıkları (dahiliye) doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?