Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kolesterol Yüksekliği (Hiperkolesterolemi)

Kolesterol Yüksekliği (Hiperkolesterolemi) Nedir ?

Hiperlipidemi ya da hiperkolesterolemi, kan kolesterol seviyesinin yükselmesi anlamına gelmektedir. Kanda artmış kolesterol seviyeleri, damar sertliği (ateroskleroz) ve damarlarda tıkanma riskini artırmaktadır. Bu tıkanma, atardamarların (arter) duvarında biriken ve plak adı verilen yağ tortularının kopup kan akımına karışması ve damarı  tıkaması şeklinde meydana gelir. Damarlarda  meydana gelen daralma nedeniyle ortaya çıkan belirtiler, tıkanan atar damara göre değişir. Damarlardaki daralma ya da tıkanma sonucu kalp krizi, felç (inme)  ve kol ve bacak damar hastalığı  (periferik damar hastalığı) meydana gelebilir. Yüksek kolesterolün damar sertliğine yol açarak, aynı zamanda yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ve diyabete de neden olduğu gösterilmiştir.
Kandaki toplam kolesterol miktarını belirleyen başlıca iki tür kolesterol çeşidi vardır. Bunlar LDL ve HDL dir. LDL (düşük molekül ağırlıklı kolesterol)  kötü kolesterol, HDL  (yüksek molekül ağırlıklı kolesterol) iyi kolesterol olarak da bilinirler. 
Kolesterol miktarını belirlemede hem LDL hem de HDL bakılmalıdır. LDL 130 mg / dL’den düşük olmalıdır ve 160 mg / dL’den büyük olması  LDL’nin yüksek olduğunu gösterir. HDL’nin 40 mg/dL’den düşük olması damar sertliği (ateroskleroz) riskini arttırmaktadır. Kişinin kolesterol seviyeleri, genetik yapısı (kalıtım) ve yediği gıdalara göre değişir. Kişinin diyetini düzeltmesi veya gerekirse kolesterol düşürücü bir takım ilaçlar kullanması, genellikle kolesterol seviyelerini düşürür.
Yüksek kolesterole ilişkin genellikle herhangi bir belirti yoktur.

Kolesterol yüksekliği tanı ve tedavisi ile kardiyoloji (kalp hastalıkları), iç hastalıkları (dahiliye) ve çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Kolesterol Yüksekliği (Hiperkolesterolemi) ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar