Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği Nedir ?

Organları ve dokuları oluşturan hücrelerin yaşaması için gerekli olan iki madde, oksijen ve besindir. Kalp, içinde bulunan kanı pompalayarak, hücreler için gerekli oksijeni ve besini taşıyan kanı, tüm dokulara ulaştırır. Kalp miyokard denilen özel bir kas dokusundan yapılmıştır. Eğer kalp kası yeteri kadar güçlü bir şekilde kasılamassa, yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz. Kalbin, vücudun ihtiyacını karşılayacak miktardaki kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denir. 
Kalp kasında meydana gelen iltihap (miyokardit), damar sertliği (ateroskleroz), kalp damar hastalıkları sonucu kalp kasının beslenememesi (koroner arter hastalığı), tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalbin kapaklarında darlık ya da yetmezlik ve alkol kullanımı gibi durumlar kalp yetmezliğine neden olurlar.
Başlıca kalp yetmezliği belirtileri; göğüste ağrı, nefes darlığı, yastıksız yatamamak, halsizlik, bitkinlik, çabuk yorulma, nezle ve soğuk algınlığı gibi basit hastalıklara karşı direnç gösterememe, ayak bileklerinin şişmesi, iştah azalması nedeni ile kilo kaybı, sık sık idrara çıkmak, akciğerlerde sıvı birikmesidir.
Kalp yetmezliği tanı ve tedavisi, kardiyoloji, çocuk kardiyolojisi ve kalp ve damar cerrahisi doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu doktorları görmektesiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Kalp Yetmezliği ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar