Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir ?

Meme kanseri, memedeki süt bezlerinden ya da sütü meme başına taşıyan süt kanallarının içini  döşeyen hücrelerden gelişir.  Çeşitli nedenlerden dolayı bu hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalırlar ve vücudun başka organlarına yayılma potansiyeli taşırlar.

Hem erkek hem de kadınlarda meme kanseri görülebilir. Meme kanseri, kadınlarda görülen en yaygın ikinci kanser tipidir. Meme kanserinin en sık görülen tipi süt kanallarının içinden köken alan duktal kanserdir. Meme kanserinin erken tanısı ve tedavisi  iyileşme şansını artırmaktadır.
Meme kanserinin başlıca belirtileri; memede kitle (şişik, yumru), meme derisinde buruşma (portakal kabuğu görünümü), meme başıntan kanlı akıntı gelmesi, meme başının çekilmesi ve koltuk altında kitledir (şişlik, yumru).

Meme Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Cinsiyet: Meme kanseri daha çok kadınlarda görülür.

Yaş: 50 yaş ve üzerindeki kişilerde daha sık görülür.

Aile hikayesi:  Anne, teyze, anneanne ve kızında meme kanseri olanlarda meme kanseri olma riski daha fazladır. 

Östrojen hormonu: Bir kadın ilk adetini ne kadar erken görürse ya da menopoza ne kadar geç girerse meme kanserine yakalanma riski o kadar  fazladır. Yine doğum kontrol hapı kullanmanın da meme kanseri riskini artırdığı düşünülmektedir.

Menopoz sonrası hormon tedavisi: Menopoz döneminde sıcak basması  nedeniyle uzun süreli olarak kullanılan östrojen içeren hormon ilaçları meme kanseri riskini artırmaktadır.

Bir memede kanser olması: Bir memesinde daha önce kanser gelişmiş olan bir kadında, ileride diğer memede de kanser gelişme riski daha fazladır.

Işın tedavisi (radyoterapi): Çocukluk döneminde başka kanser nedeniyle göğüs bölgesinin ışınlaması, meme kanseri gelişimini artırmaktadır.

Beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler: Yağ bakımından zengin gıdalarla beslenme, kilo alma, aşırı alkol kullanımı (günde bir kadehten fazla) meme kanseri riskini artırır. Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite ise meme kanseri gelişimini azaltmaktadır.

Genetik bozukluk: Kalıtsal olarak taşınan meme kanseri genleri  tüm meme kanserlerinin % 5-10'unu oluşturmaktadır.

Meme kanserinin tanı ve tedavisi ile meme kanser cerrahisi konusunda uzmanlaşmış genel cerrahi doktorları ilgilenir. Gerektiğinde tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi doktorlarından yardım alırlar. Aşağıdaki listede meme kanseri konusunda deneyimli doktorları bulabilirsiniz. 

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Meme Kanseri ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar